Jak jednoduše ušít středověkou košili

03.06.2019

Tato košile se v různých obměnách nosila jako základní kousek středověkého oděvu. Někdy byla dlouhá až ke kolenům, jindy kratší, nosila se pod tunikou nebo jen tak. Skvěle poslouží jako základní stavební kámen středověkého nebo fantasy kostýmu. Postup se dá uplatnit pro ženy, muže i děti, a je velmi jednoduchý, protože ke konstrukci střihu se používá kousek z vlastního šatníku.

Co budu potřebovat?

  • Bavlněná nebo lněná látka
  • Volnější košile nebo halenka (ideálně z látky, která se nenatahuje)
  • Ostré nůžky
  • Špendlíky
  • Jehla a nit v barvě látky (nebo šicí stroj)
  • Nepovinné: entlovací nůžky, ozdobné stuhy na lemy

Jak košili střihnout?

Protože se ve většině případů bude jednat o košili z bavlny, měli bychom látku nejprve vyprat. Pokud bychom ji prali až po ušití nebo nějaké době nošení, srazila by se a košile by nám byla malá. Průměrná bavlna se srazí až od 7 %. Látku po vyprání vyžehlíme, abychom uhladili všechny sklady a nerovnosti.

Když je látka rovná, můžeme přejít ke konstrukci střihu. Pro větší zjednodušení si látku přehneme horizontálně napůl a poté ještě jednou napůl, tentokrát podélně (viz obrázek).

Naši košili, kterou jsme si připravili, přehneme podélně napůl. Dbáme na to, aby všechny švy košile seděly přesně na sobě (můžeme si pomoct několika špendlíky).

Košili přiložíme ke složené látce tak, že horní šev (tam, kde máme ramena) bude sedět na přehybu látky - získáme tím horní "šev", který už nebudeme muset šít, protože na jeho místě už bude látka přeložená napůl (viz obrázek). Košili můžeme přišpendlit k látce, aby se nám nepohnula, ale pokud si věříme, není to potřeba.

V tuto chvíli si musíme rozmyslet, zda chceme naši budoucí košili kratší nebo delší a jak moc volná by měla být. Podle toho obkreslíme obrys košile na látku a přidáme si pár centimetrů do požadované délky nebo šířky. Minimálně půl centimetru na švy přidáváme vždy! Pokud si nejsme jistí, můžeme košili udělat trošku širší - zmenšit se dá vždycky, se zvětšováním už je to horší. Obrys můžeme nakreslit speciální krejčovskou křídou, která je k dostání v každé galanterii za pár korun, ale úplně postačí obyčejná tužka. Fixám, pokud nejsou pratelné, se raději vyhneme.

Když jsme se střihem spokojení, můžeme stříhat. Na to použijeme nůžky opravdu ostré, protože látku stříháme v několika vrstvách najednou. Tupé nůžky by látku buď stříhaly nerovnoměrně nebo vůbec.

Získej přehled o dalších návodech na historické a fantasy kostýmy zde

Jak košili ušít?

Vzniknou nám dvě poloviny naší budoucí středověké košile, spojené v ramenou. Přišpendlíme je k sobě (necháme si několik milimetrů na lemy, viz obrázek) a sešijeme. V ruce trvá šití trochu delší dobu, na stroji je to coby dup, takže pokud máte možnost, určitě bych investovala čas a trochu energie a naučila se se strojem zacházet. Není to vůbec těžké a ušetří to spoustu práce.

Když jsou švy hotové, měly by se ještě zajistit proti třepení tzv. entlem - k tomu slouží na stroji speciální "klikatý" steh nebo můžeme použít entlovací nůžky, pokud máme.

Nakonec vytvoříme lemy kolem krku, na konci rukávů a vespod košile: přehneme látku (dbáme na to, aby byla přehnuta dovnitř budoucí košile, tzn. aby byl lem zvnějšku košile) a sešpendlíme, aby se nám látka nehýbala. Prošijeme a entlujeme. Lemy můžeme později dozdobit vyšíváním, pokud si troufneme, jednodušší je ale koupit nějakou pěknou vyšívanou nebo pletenou stuhu a přišít ji k lemu košile. Existují i nažehlovací prvky, ty ale zpravidla nevypadají tak hezky.

Tento střih nám v budoucnu poslouží jako základ, ze kterého budeme vycházet při konstrukci střihu na složitější košile, tuniky, kabátce... Tam už ale budeme pracovat i se složitějšími prvky jako jsou naše přesné míry. Jak měřit míry se dozvíte v následujícím článku.

Dominika Puha - MothBlog
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky